17. 05. 2022

EDUbus zaparkoval před Čtyřkou

Na základě úspěšně získaného EDUgrantu byla v pondělí 9. května 2022 přistavena před základní školou na ulici Komenského 402 pojízdná polytechnická laboratoř, jež je ojedinělým vzdělávacím projektem, který umožňuje popularizaci polytechnických oborů pomocí aktivizujících výukových metod a moderních technologií v atraktivním prostředí EDUbusu.

Protože chceme probudit zájem o fyziku, chemii, matematiku, biologii a podpořit v dětech bádavého ducha, umožnili jsme alespoň části z nich „ochutnat“ zajímavost oborů technického zaměření. EDUbus k tomu má technické prostředky i zkušené lektory.

Žáci tří pátých ročníků se zúčastnili výukové lekce pod názvem Roboti z EDUbusu. V tomto vzdělávacím bloku si žáci propojili stavebnici Lego SPIKE Essential s tabletem a díky jednoduchému programovacímu jazyku si vyzkoušeli naprogramovat svého robota, aby plnil předem dané úkoly. Tato činnost vede k pozitivnímu vztahu nejen k programování, ale rozvíjí kreativitu, komunikaci, jazykové dovednosti a logiku.

Žáci 9. ročníku se zúčastnili lekce s názvem Digitální mikroskopie. Vyzkoušeli si využití digitálních mikroskopů napojených na tablety a prozkoumávali připravené trvalé preparáty. Nejzajímavější pozorování vyfotili a odeslali lektorovi.

Zkrátka nepřišli ani pedagogové – v odpoledních blocích se seznámili s možnostmi 3D tisku, fungováním stavebnice SAM Labs nebo s využitím stavebnice VEX 123, s fungováním Blue bot-robotů, Sphero a IROBOT.

V souvislosti se zaváděním ICT do ŠVP tedy žáci i pedagogové naší školy měli možnost s předstihem si vyzkoušet využití moderních technologií ve výuce. To je důležité pro volbu nejužitečnějších a nejefektivnějších prostředků a metod, které bude škola v budoucnu využívat.

J. Hradilová

Fotogalerie - EDUbus